PTN0402E8871BST1
Manufacturer Part Number:
PTN0402E8871BST1
Part of Description:
RES 8.87K OHM 0.1% 1/20W 0402
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Resistance :
8.87 kOhms
Size / Dimension :
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%