ALF20G472EP200
Manufacturer Part Number:
ALF20G472EP200
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.213" (107.00mm)
Impedance :
32 mOhms
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
11.73 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
8.08 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V