FRC20C2A6R8JTP
- Manufacturer Part Number:
- FRC20C2A6R8JTP
- Manufacturer/Brand:
- Kamaya Inc.
- Part of Description:
- RES 6.8 OHM 5% 1/10W 0805
- Manufacturer :
- Kamaya Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Failure Rate :
- Features :
- Fusible, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 6.8 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±1000ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%