FCHP0402E1000BST1
Manufacturer Part Number:
FCHP0402E1000BST1
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
FCHP0402 25PPM 100 OHM 0.1% LEAD
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, RF, High Frequency, Safety
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.38mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%