CR-12FP4--260R
Manufacturer Part Number:
CR-12FP4--260R
Manufacturer/Brand:
Viking Tech
Part of Description:
RES 260 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
260 Ohms
Size / Dimension :
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%