MFL0603R6200FB
Manufacturer Part Number:
MFL0603R6200FB
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
CURRENT SENSE RES 1/8W .620 OHM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
620 mOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%