Y16075R00000D9W
Manufacturer Part Number:
Y16075R00000D9W
Part of Description:
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
SMD
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.5%