Y08560R50000D9W
Manufacturer Part Number:
Y08560R50000D9W
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
RES 0.5 OHM 1W 2516 WIDE
Manufacturer :
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
500 mOhms
Size / Dimension :
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
SMD
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.5%