PLT1206Z5001AST5
- Manufacturer Part Number:
- PLT1206Z5001AST5
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- RES SMD 5K OHM 0.05% 0.4W 1206
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.033" (0.84mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.4W, 2/5W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 5 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 1206
- Temperature Coefficient :
- ±5ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.05%