FC0402E1000BTBT1
- Manufacturer Part Number:
- FC0402E1000BTBT1
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- RF, High Frequency
- Height - Seated (Max) :
- 0.033" (0.84mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%