PAT0805E8982BST1
- Manufacturer Part Number:
- PAT0805E8982BST1
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- RES SMD 89.8K OHM 0.1% 1/5W 0805
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- Height - Seated (Max) :
- 0.018" (0.46mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 89.8 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%