NEV2.2M50AA
Manufacturer Part Number:
NEV2.2M50AA
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V