VHT10M50
- Manufacturer Part Number:
- VHT10M50
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.433" (11.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.079" (2.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V