VHT.47M160
- Manufacturer Part Number:
- VHT.47M160
- Part of Description:
- CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
- Capacitance :
- 0.47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.472" (12.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.079" (2.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 105°C
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 160 V