Y14880R01000D5W
Manufacturer Part Number:
Y14880R01000D5W
Part of Description:
RES 0.01 OHM 0.5% 3W 3637
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
Nonstandard
Power (Watts) :
3W
Resistance :
10 mOhms
Size / Dimension :
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Supplier Device Package :
3637
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.5%