Y16255R00000D9W
Manufacturer Part Number:
Y16255R00000D9W
Part of Description:
RES SMD 5 OHM 0.5% 0.3W 1206
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.3W
Resistance :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.5%