Y40145R00000F9W
Manufacturer Part Number:
Y40145R00000F9W
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
RES SMD 5 OHM 1% 1/5W 0805
Manufacturer :
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±2.5ppm/°C
Tolerance :
±1%