Y162949R9000B9R
Manufacturer Part Number:
Y162949R9000B9R
Part of Description:
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0805
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Resistance :
49.9 Ohms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%