D55342E07B10B0RT5
Manufacturer Part Number:
D55342E07B10B0RT5
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
Military, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%