PTN0805E2501BST1
- Manufacturer Part Number:
- PTN0805E2501BST1
- Part of Description:
- RES 2.5K OHM 0.1% 1/5W 0805
- Height - Seated (Max) :
- 0.033" (0.84mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Resistance :
- 2.5 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%