RL0816T4F-4-R010-FNH
- Manufacturer Part Number:
- RL0816T4F-4-R010-FNH
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- RES 0.01 OHM 1% 1/2W WIDE 0603
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Number of Terminations :
- 4
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Wide 0603 (1608 Metric), 0306
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 10 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0816
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%