RL-1005-2-R040-FNH
- Manufacturer Part Number:
- RL-1005-2-R040-FNH
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- RES 0.04 OHM 1% 1/8W 0402
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.020" (0.50mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 40 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- 0/ +500ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%