PFR02S-102-FNH
- Manufacturer Part Number:
- PFR02S-102-FNH
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- RES SMD 1K OHM 1% 1/32W 01005
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.006" (0.15mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 01005 (0402 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.03W, 1/32W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%