WR02X1001FAL
Manufacturer Part Number:
WR02X1001FAL
Manufacturer/Brand:
Walsin Technology Corporation
Part of Description:
RES 1K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Walsin Technology Corporation
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%