Y14880R05000D5W
Manufacturer Part Number:
Y14880R05000D5W
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
RES 0.05 OHM 0.5% 2W 3637
Manufacturer :
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
Nonstandard
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
50 mOhms
Size / Dimension :
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Supplier Device Package :
3637
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.5%