PRL1632-R005-F-T1
- Manufacturer Part Number:
- PRL1632-R005-F-T1
- Manufacturer/Brand:
- Susumu
- Part of Description:
- RES 0.005 OHM 1W 1206 WIDE
- Manufacturer :
- Susumu
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.024" (0.60mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Wide 1206 (3216 Metric), 0612
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 5 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- Supplier Device Package :
- 1206
- Temperature Coefficient :
- 0/ +350ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%