KRL2012E-M-R005-F-T5
- Manufacturer Part Number:
- KRL2012E-M-R005-F-T5
- Manufacturer/Brand:
- Susumu
- Part of Description:
- RES 0.005 OHM 1W 0805 WIDE
- Manufacturer :
- Susumu
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Foil
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Wide 0805 (2012 Metric), 0508
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 5 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
- Supplier Device Package :
- 2012
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%