ERJ-L08KF50MV
- Manufacturer Part Number:
- ERJ-L08KF50MV
- Part of Description:
- RES 0.05 OHM 1% 1/3W 1206
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.333W, 1/3W
- Resistance :
- 50 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 1206
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%