CRF0805-FZ-R020ELF
- Manufacturer Part Number:
- CRF0805-FZ-R020ELF
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- RES 0.02 OHM 1% 1/2W 0805
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- Height - Seated (Max) :
- 0.031" (0.80mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 170°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 20 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%