RG1005P-1242-B-T5
- Manufacturer Part Number:
- RG1005P-1242-B-T5
- Manufacturer/Brand:
- Susumu
- Part of Description:
- RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
- Manufacturer :
- Susumu
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- Height - Seated (Max) :
- 0.016" (0.40mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.063W, 1/16W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 12.4 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%