ERJ-2BWFR050X
- Manufacturer Part Number:
- ERJ-2BWFR050X
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0402
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.016" (0.40mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 50 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%