BA11601R00KE
Manufacturer Part Number:
BA11601R00KE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 500W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 385°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
6.299" L x 3.740" W (160.00mm x 95.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%