HPK600K100R
Manufacturer Part Number:
HPK600K100R
Manufacturer/Brand:
Vishay Huntington Electric Inc.
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 600W
Manufacturer :
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±10%