TAP650J36RE
Manufacturer Part Number:
TAP650J36RE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
650W HEATSINKABLE 36 OHM
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
650W
Product Status :
Active
Resistance :
36 Ohms
Size / Dimension :
2.264" L x 2.028" W (57.50mm x 51.50mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%