BB326637R5KE
Manufacturer Part Number:
BB326637R5KE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
37.5 OHMS 10% 1000 WATT CASE
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Resistance :
37.5 Ohms
Size / Dimension :
10.472" L x 5.000" W (266.00mm x 127.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%