HSN100J5R33E
Manufacturer Part Number:
HSN100J5R33E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
100W 5.33 OHM METAL-MITE 5%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
1.781" (45.24mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
5.33 Ohms
Size / Dimension :
3.500" L x 2.812" W (88.90mm x 71.42mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%