HVR50D110MKE
Manufacturer Part Number:
HVR50D110MKE
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 110M OHM 3% 100W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Tubular
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
110 MOhms
Size / Dimension :
1.181" Dia x 10.236" L (30.00mm x 260.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±3%