MOX-G-021005FE
Manufacturer Part Number:
MOX-G-021005FE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 10M OHM 1% 40W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Ceramic
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-65°C ~ 180°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Resistance :
10 MOhms
Size / Dimension :
0.770" Dia x 4.500" L (19.56mm x 114.30mm)
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Tolerance :
±1%