PCWR02000D
Manufacturer Part Number:
PCWR02000D
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
PCWR0200D 15 PPM
Manufacturer :
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.20mm)
Lead Style :
4-Terminal
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
20 mOhms
Size / Dimension :
1.575" L x 0.787" W (40.00mm x 20.00mm)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.5%