EVFL170EN100JE
Manufacturer Part Number:
EVFL170EN100JE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 160W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets, Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
1.102" Dia x 6.614" L (28.00mm x 168.00mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%