RER60FR316RC02
Manufacturer Part Number:
RER60FR316RC02
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 5W
Manufacturer :
Vishay Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
Military, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.51mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
316 mOhms
Size / Dimension :
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%