C300K6R3E
Manufacturer Part Number:
C300K6R3E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 6.3 OHM 10% 300W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 400°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Resistance :
6.3 Ohms
Size / Dimension :
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±10%