KAL250FBR600
Manufacturer Part Number:
KAL250FBR600
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
RES CHAS MNT 0.6 OHM 1% 250W
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
2.224" (56.50mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
600 mOhms
Size / Dimension :
4.498" L x 3.032" W (114.00mm x 77.00mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%