L175J125E
Manufacturer Part Number:
L175J125E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 175W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
175W
Product Status :
Active
Resistance :
125 Ohms
Size / Dimension :
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%