AHA80AFB-2K26
Manufacturer Part Number:
AHA80AFB-2K26
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.26K OHM
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Style :
M5 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
80W
Product Status :
Active
Resistance :
2.26 kOhms
Size / Dimension :
2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%