KAL50FB12K5
Manufacturer Part Number:
KAL50FB12K5
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
RES CHAS MNT 12.5K OHM 1% 50W
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.641" (16.28mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Resistance :
12.5 kOhms
Size / Dimension :
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%