AHA500FB-1R62
Manufacturer Part Number:
AHA500FB-1R62
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
RESISTOR CHASSIS MOUNT 1.62 OHM
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
1.62 Ohms
Size / Dimension :
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%