AHA500FB-47R
- Manufacturer Part Number:
- AHA500FB-47R
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 47 OHM 1% 5W
- Manufacturer :
- YAGEO
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.358" (9.10mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 5W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 47 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%