RPH100V470R0JB
Manufacturer Part Number:
RPH100V470R0JB
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.860" (21.85mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
470 Ohms
Size / Dimension :
2.567" L x 1.839" W (65.20mm x 46.70mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%