CJP80J2R7J
Manufacturer Part Number:
CJP80J2R7J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
CJP 80W 2R7 5% LEAD
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-25°C ~ 250°C
Package / Case :
Rectangular, Wire Leads
Power (Watts) :
80W
Product Status :
Active
Resistance :
2.7 Ohms
Size / Dimension :
5.512" L x 1.575" W (140.00mm x 40.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%